2020. április 24., péntek

Hittan - Jézus Krisztus feltámadása

Hittan

Jézus Krisztus feltámadása


Kedves Színes Világ Csoport!

Nézzétek meg az alábbi bemutatót!

2. lecke- Jézus Krisztus feltámadása

Ismerős az ének? Énekeld el újra! Olvasd el a bibliai igeszakaszt Jézus Krisztus feltámadásáról! Egy rövid filmrészlet segít, hogy el tudd képzelni a húsvét vasárnapi eseményeket.

Nézzétek meg ezt az interjút a Passió című film főszereplőjével!

Jim Caviezel milyen szerepet játszott a filmben?
Ki a film rendezője?
Milyen hatással volt a színészre a szerep?
Milyen események akadályozták a film forgatását? 
Szerinted sikerült-e a színésznek azonosulni a szereppel?

Jim Caviezel, a Passió című film főszereplője

Ez most egy duplaórányi anyag. A kérdésekre május 7-ig várom a válaszokat.

Áldás, békesség!
Ildikó néni

04.24. Irodalom


Ismét olvasd el figyelmesen Szent Gellért püspök legendáját az olvasókönyv 68. oldalán és válaszolj a füzetbe a következő kérdésekre:

1.       Keresd meg a legendába, hogy mi lehetett az oka a lázadók dühének és írd le!
2.       Milyen tulajdonságai voltak Gellért püspöknek?
3.       Hasonlítsd össze a mítosz és a legendák fogalmát, mi a hasonlóság? Miben különböznek egymástól?

Jó munkát kívánok!

04.24. Kommunikáció


A mai napon, kommunikáció órán egy olyan feladatra gondoltam, amit már próbáltunk egyszer, azonban ez kicsit nehezebb. Értelmetlen szótagokat, szótagpárokat láthattok a lenti képen. Nagyon hasonlóak az értelmetlen szótagpárok, egy betű a különbség köztük, erre kell nagyon odafigyelni. Mondjátok ki a gyermeketeknek az egyik, majd a másik szótagot is, ha a gyermek nem tesz különbséget a más-más hangzású szótagok között, akkor adjátok oda neki, olvassa ő fel, gyakoroljátok, hogy minél tisztábban menjen!



Jó munkát kívánok!

04.24. Földrajz


A mai napon hazánk éghajlatával, levegőjével és környezeti gondjaival fogunk foglalkozni. Olvasd el a tankönyvet a 22.-25.-oldalig, majd válaszolj a következő kérdésekre:

1.       Hol fekszik Magyarország?
2.       Milyen az éghajlatunk?
3.       Mi módosítja az éghajlatot?
4.       Miért nehéz a meteorológusok dolga?
5.       Mennyi hazánk éves középhőmérséklete?
6.       Milyen hőmérsékleti szélsőségek gyakoriak?
7.       Ezek mi miatt vannak?
8.       Merre fújnak a szelek?
9.       Mikor sok a csapadék?
10.   Mik a legszárazabb tájaink?
11.   Hogy jutnak a levegőbe a szennyező anyagok a leggyakrabban?
12.   Mi a szennyező még?
13.   Mi mérsékelte a légszennyezést?
14.   Miből keletkezik több tonna hulladék?
15.   Mi mindannyiunk feladata?

Jó munkát kívánok!

04.24. Földrajz


A Benelux államokkal lezártuk Észak és Nyugat-Európát. A mai nap átismételjük a fontos tudnivalókat. A füzetbe válaszolj a következő kérdésekre:

Figyelmesen csináld, mert le fogom osztályozni! 

1.       Hol fekszik Észak-Európa nagy része?
2.       Milyen vizek határolják Észak-Európát?
3.       Hol fekszik Nyugat Európa?
4.       Milyen vizek határolják?
5.       Miért előnyös a fekvése?
6.       Milyen éghajlati övezetbe tartozik Észak-Európa?
7.       Milyen éghajlatú Nyugat-Európa? (3 jellemző rá)
8.       Melyik nagy folyók vannak itt? (2 darab)
9.       Észak-Európának milyen értékei, kincsei vannak? (4 darab)
10.   Mit bányásztak Nyugat-Európában?
11.   Mi származik a tengeri olajkutakból, amik napjainkban nagyon fontosak?
12.   Sorold fel Nyugat-Európa tájait!
13.   Gazdaságilag miben fejlett Észak-Európa?
14.   Gazdaságilag miben fejlett Nyugat-Európa?
15.   Sorold fel Észak-Európa országait! Rajzold melléjük a zászlójukat!
16.   Sorold fel Nyugat-Európa országait! Rajzold melléjük a zászlójukat!

Jó munkát kívánok!

04.24. Életvitel


A mai napon gyurmázás lesz a feladat, ráadásul egy képet kell készíteni belőle! Nagyon jól erősíti, ügyesíti a kis ujjakat a gyurmázás. A gyurmába mindenféle magot, termést, tésztát, gyöngyöt bele lehet nyomkodni. Ezzel a módszerrel készítsetek egy képet gyermeketekkel. Küldök egy képet, hogy lássátok nagyjából mire gondoltam.



Erre a célra a só-liszt gyurma felelne meg legjobban, aminek a múltkor elküldtem a receptjét, de ha van otthon gyurmátok, akkor egy nagyobb darab is megteszi. Téglalap formára kell ellapítani a gyurmát, hagyjátok, hogy a gyermekek próbálkozzanak vele, majd utána ebbe kell belenyomkodni különböző dolgokat, amiket megtaláltok a háztartásban és nem sajnáljátok elhasználni őket.

Jó munkát kívánok!

04.24. Történelem


A múlt órán a Kárpát-medencéről tanultál, ezt az anyagrészt fogjuk folytatni ma is. Írd át a kérdéseket a füzetedbe, és válaszolj rájuk.
Jó munkát kívánok!
12.Böngészés J! Keresd meg az interneten, hogy melyik monda regéli el a két testvér történetét.(segít a kép J)



13.Melyik két nép telepedett le a Kárpát-medencében a hatodik századtól?
-
-
14.Mi volt a szlávok fő foglalkozása?

15.Mit termeltek?
-
-
16.Mit tenyésztettek?
-
-
-
-
17.Mivel foglalkoztak?
-
-
-
-






18.Melyik foglalkozás kapcsolódik az egyes képekhez?(segít az internet)

19.BöngészésJ! Válassz egy ősi mesterséget a fentiek közül, és néhány mondatban jellemezd.

20.Milyen nép volt az avar nép?

21.Mik kerültek elő a feltárt avar sírokból?

22.Kik voltak mesterembereik között?
-
-

Jó munkát kívánok!

04.24. Történelem


Folytatjuk a második világháborút, a Hazánk német megszállása című tananyag következik, amit a tankönyv 128. oldalán találsz. Olvasd el és írj róla rövid vázlatot a füzetbe.

Jó munkát kívánok!

04.24. Történelem


A múlt órán tanulhattatok a forradalom és szabadságharc kezdetéről, ma pedig az eseményeiről és a polgári törvényekről fogsz olvasni. Ezt a tankönyv 53., 54. és 55. oldalán találod. Miután elolvastad, a feladatlapokban válaszolj az erre vonatkozó kérdésekre!

Jó munkát kívánok!

04.24. Irodalom

Igaz, hogy az órarend szerint nincs ma irodalom óránk, de az iskolában is előfordult, hogy gyakoroltunk dolgozat előtt. Így mivel ma kevés feladatotok van, arra kérlek titeket, hogy olvassátok el figyelmesen a Toldi összefoglalót amit ide összegyűjtöttem nektek, próbáljatok visszaemlékezni a történetre, gondolkodjatok el azon, hogy a szereplőknek milyen tulajdonságai lehetnek, illetve figyeljétek meg, melyik esemény, hol zajlik, mivel kedden dolgozat lesz belőle!


Toldi-összefoglaló
-       Szerző: Arany János
-       Műfaja: elbeszélő költeménye.
-       Főszereplők: Toldi Miklós. Toldi György, Toldi Lőrincné, Lajos király
-       Mellékszereplők: béreslegények, Laczfi Endre nádor és serege, György vitézei, Bence
     (szolga), özvegyasszony, mészáros legények, Mikola a cseh vitéz
-       Helyszínek: Nagyfalu, nádas, temető, Pest, Buda,
-       12 énekből áll.

Tartalma:
      I.         Ének
Néhai Toldi Lőrincnek két fia van: György és Miklós. György Budán a királyi udvarban nevelkedett. Miklós, a kisebbik fiú, akinek legendásan nagy erejéről az Előhangból értesülünk, édesanyjával lakik Nagyfaluban és mezei munkát végez. Egykori apja példája nyomán ő is vitézi életről álmodozik. Az első énekben Miklós a béreslegényekkel kint van a mezőn, amikor Lackfi és serege arra vonul. Lackfi parasztnak nevezi Miklóst, aki dühös lesz és, hogy megmutassa erejét, a vendégoldallal mutatja a seregnek az utat. A sereg elámul, majd elvonul. Miklós hazamegy.
    II.         Ének
Özvegy Toldi Lőrincné házában javában sütnek-főznek: megérkezett Budáról Toldi György. Amikor Miklós betoppan, öleléssel köszöntené bátyját, de az durván eltaszítja magától. György szidalmazza Miklóst, amikor is a fiatalabb fiú közli, hogy nem fog ő az útjában állni senkinek, világgá megy, de előbb a bátyjától a jussát követeli. „Itt a juss, kölök…” – válaszolja György és arcul csapja öccsét. Miklós lecsillapodott, majd kiment a házból.
  III.         Ének
A lakoma után György meglátja Miklóst az udvar végében. Felbíztatja vitézeit, hogy döngessék meg a palánkot körülötte. Miklós tűri a rosszindulatú tréfát mindaddig, még az egyik dárda eltalálja a vállát. Ekkor dühében a vitézek közé dobta a malomkövet, ami egy vitéz életébe került. György haragudott, de örült is, mivl így törvényesen tudja kisemmizni öccsét. Miklós elmenekült.
  IV.         Ének
Miklós egy nádasban bujkált, ahol rátalált hűséges szolgájuk, Bene. Élelmet hozott Miklósnak, amit az édesanyja küldött, és próbálta vissza hívni Miklóst otthonába. A fiú nemet mondott, majd hazaküldte Bencét.

    V.         Ének
Miklós elhatározza, hogy még az éjszaka hazamegy elbúcsúzni anyjától. Útközben véletlenül rétifarkas fészekre lép, és a farkaskölykök szülei rátámad. Miklós megöli a farkasokat, közben öccsére és annak gonoszságára gondol. Végül a farkasok tetemével folytatja útját hazafelé.
  VI.         Ének
Még a többiek alszanak, Miklós belopózik otthonába. A farkasokat György ágyánál hagyja, majd édesanyától búcsúzik, de nem örökre. Mikor a kutyák megérezték a döglött farkasok szagát, ugatni kezdtek, Miklósnak mennie kellett.
VII.         Ének
Miklós három nap vándorlás után egy temető mellett haladt el ahol jajgatást hallott. Egy özvegyasszony sírt fiai után. Miklós megígérte az asszonynak, hogy bosszút áll fiaiért és legyőzi a Cseh vitézt. Így Pest városába indult.
VIII.          Ének
György Budára ment a királyhoz, hogy bevádolja öccsét és megszerezze a birtokot. A király nem dőlt be György beszédének, így elfogadta a bírtokot adományként. Azonban, csak akkor adja Györgynek, ha legyőzi a Cseh vitézt. György ekkor lemondott a birtokról.
  IX.         Ének
Miklós Pestre ért, ahol nagy lárma és ijedség volt, mert elszabadult egy bika a mészárszékről. Miklós a szarvánál fogva visszavezette a bikát a mészárszékre, így megmentve a pesti népeket. A pesti nép hálátlan volt. Miklós közben rájött, hogy fegyver és páncél nélkül nem küzdhet meg a Cseh vitézzel, így visszament a temetőbe, elkérni az özvegyasszonytól fiai páncélját. De nem találja ott az asszonyt.
    X.         Ének
A temetőben Miklós meglátja Bencét, akit utána küldtek. Anyja küldött egy cipót is. A cipóba egy kis vasszelence volt belesütve, és azt kinyitva Miklós száz aranyat talál benne. Megörül a váratlan kincsnek: most már fegyvert és lovagi öltözetet vehet magának: másnap bajt vívhat a cseh vitézzel. Örömében betér Bencével egy közeli csárdába mulatni.
  XI.         Ének
Másnap Toldi megvásárol minden szükséges fegyvert, páncélt a bajvíváshoz és elindul a viadal helyszínére. A budai oldalon selyemsátorban van a király. Buda vára felől érkezik a cseh, Pest felöl Miklós. Egyszerre érnek a szigetre. Miklós kezet akar fogni, de a cseh megszorítja kezét, erre Miklós összetöri ellenfele ujjait. a cseh kegyelemért könyörög a vagyonáért cserébe. Miklós elfogadja, de a cseh hátba támadja, ekkor Miklós már nem könyörül meg rajta.
XII.         Ének
A győzelem után, Miklós a király lába elé borul és meggyónja bűneit. Ekkorra a király már utánajárt György mesterkedésének, így Miklóst felmenti bűnei alól és neki adja a bírtokot, sőt még Györgyre is ráparancsol. hogy adja oda részét az öccsének. Miklósnak nem kellett a vagyon, csak vitéz akart lenni. A király végül a testőrei közé fogadja. Váratlanul Toldiné is megjelenik, édesanyját meglátva Miklósnak teljes lesz az öröme és a boldogsága.